Özel Sağlık Sigortası Değiştirme & Aktarma

özel sağlık sigortası değiştirme,özel sağlık sigortası değişimi,özel sağlık sigortası aktarma

Devlet kişilere genel sağlık sigortası imkânı sunmaktadır. Bu sunulan imkânda devlet hastanelerinde sıra beklemek, uzun süreçler sonrasında gelen özel tedavi işlemleri (MR, Endoskopi vb.) gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu tarz durumlar genel olarak bir sorun teşkil etmese dahi, bireyler tüm tedavilerinin bir an önce yapılmasını ve en iyi şekilde yapılmasını ister. Bu noktada da devreye özel sağlık sigortaları gitmektedir. Özel sağlık sigortası, bireylerin başına gelebilecek her türlü hastalık, meslek hastalığı, iş kazası ya da kaza risklerine karşılık olarak yapılan ayakta ve yatarak tedavi masraflarını karşılamakta olan bir sigorta türüdür.

Özel sağlık sigortası yaptırdığınız takdirde, özel hastanelerde aldığınız tüm tedavilerde ya hiçbir ücret ödemezsiniz ya da çok küçük bir miktar ücret ödersiniz. Sigorta kapsamında yapılan poliçe, her türlü durum göz önüne alınarak yapılır. Ancak bazı durumlarda bu poliçeler sizler için bir süre sonra yeterli gelmeyebilir ya da daha uygun ve daha iyi bir poliçe hizmetine geçmek isteyebilirsiniz. Özel sağlık sigortası başvurunuz sonucunda hazırlanan poliçede kazandığı bazı haklar bulunmaktadır. Bu haklardan bir tanesi de daha iyi bir sigorta şirketine geçiş hakkı olmasıdır. Diğer bir seçenek ise özel sağlık sigortanızı değiştirerek daha kapsamlı bir poliçeye geçiş yapabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Değiştirme

Sağlığınız için attığınız her adım oldukça önemlidir. Özel sağlık sigortası da bu noktada sizler için ilk ve en önemli adımlardan birisidir. Özel sağlık sigortanızda ne istediğinizi ve poliçe kapsamlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Poliçenizin sağlığınız için uygun olmadığını, istediğiniz her şeyi kapsamadığını ve istemediğiniz durumlarla karşılaştığınızı fark ettiğinizde, özel sağlık sigortanızı daha uygun ve kapsamlı bir poliçe ile değiştirme hakkına sahipsiniz. Bu noktada sigorta şirketinizle görüşebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Şirket Değişikliği

Sigorta şirketlerinin hazırlamış olduğu poliçelerle birlikte kazandığınız değişim hakkınızda daha iyi bir sigorta şirketine geçiş yapabilirsiniz. Bu geçişlerin sebebi sizin için daha uygun bir hizmet bulmanız ya da daha düşük prim ödemek olabilir. Genel olarak bakıldığında bu nedenler en çok kullanılan nedenlerde ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenler dışında başka nedenlerle de özel sağlık sigortası şirket değişikliği işlemi yapabilirsiniz.

Sigorta Değişikliği İçin Nedenler

  • Hizmet alınan sigorta şirketinin hizmet kalitesinin oldukça düşük olması
  • Hazırlanan özel sağlık poliçesinin geniş kapsamlı olmaması
  • Hasar ödeme işlemlerinde sürecin problem dolu olması ve yavaş ilerlemesi
  • Poliçelerde yer alan geri ödemeli hasar taleplerinde, sigortalıya ödeme işleminin geç yapılması
  • Hasar talebi yapıldığında, sigortalının özel sağlık poliçe priminde artış olması
  • Yatarak tedavilerde hastanelerde oda sınırlamaları konulması ve ek maliyetler çıkartılması
  • Başka bir sigorta şirketinin daha uygun ve daha geniş kapsamlı bir poliçe sunması

Yukarıda belirtilen nedenler özel sağlık sigortanızdan vazgeçerek daha farklı bir sigorta şirketine geçmeyi tercih edeceğiniz nedenlerdir. Poliçeniz şirket değişikliğinde önemli rol oynar. Poliçenizde sağlığınız için dar kapsamda işlemler bulunuyorsa bu sizin için ve sağlığınız için uygun olmayacaktır.

                Özel sağlık sigortası aktarma işlemlerini bireysel ve aile sağlık sigortalarınızda kullanabilirsiniz. Diğer tür içerisinde yer alan grup sağlık sigortalarında özel sağlık sigortası değiştirme işlemleri daha zor ve uğraştırıcı bir süreç izliyor. Bu sürecin uğraştırıcı ve yan etkisi olan tarafı, grup sağlık sigortasından çıkıp bireysel sağlık sigortasına geçişinizi yaptığınızda belirtilen bazı hakları kaybedebilirsiniz. Özel sağlık sigortası aktarma işlemleri arasında sigortalı kişiler genel ya da uzman şirketlerde yine aynı şekilde genel ya da uzman sigorta şirketlerine geçiş sağlayabilir.

Özel sağlık sigortaları genel anlamda bir yıllık bir süreç içerisinde geçerli olduğu için, her yıl yenileme dönemleri bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası aktarımı başvurusuna da sağlık sigortasının bu yenileme döneminde başvuru yapabilir. Sigortalı olunan yıl içerisinde herhangi bir değişiklik talebi yapılamaz. Değişiklik yapmak istediğiniz yenileme döneminde ise kararınızı mevcut hizmet aldığınız sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Bu bildiri poliçe yenilenme tarihinden 45 gün önce olmalıdır. Sigorta şirketi değiştirme işlemlerinde size en uygun ve daha kapsamlı özel sağlık sigortası bulmanızda yardımcı olacak Özel Sağlık Sigortası Danışmanı Bahadır Aynur ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlığınız ve sizin için en uygun özel sağlık sigortası bulunarak, sağlığınıza sahip çıkılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir